Sct Michaels Nat giver ved årets kulturnat igen en kunstgave til Slagelse by. Stine Hvid, som mange kender fra Slagelse Street Art Festival, maler et stort gavlmaleri på den gule væg ved Krabasken ud mod Bredegade. Tusind tak til Atlantia Ejendomme for at stille væggen til rådighed. Vi glæder meget os til at afsløre gavlmaleriet. Stine starter med at male primo uge 39. Alle, der kommer forbi, er selvfølgelig velkomne til at følge med i maleriet. Mere information følger om fernisering m.m.
Stine Hvid er et kendt ansigt i Slagelse, da hun har deltaget i Slagelse Street Art Festival i alle 5 år. Lige nu kan du se Stines fortolkning af eventyret “Mother of the Sea” på en af de opstillede trekanter på Nytorv. Og Stine står bag to permanente vægge i Slagelse. I Løvegade og ved indgangen til Vestsjællandscentret fra Jernbanegade – til venstre.
Sct Michaels Nat gav i 2022 senest et stort gavlmaleri i gave til Slagelse, da Institut for Urban Kunst malede det kæmpe store gavlmaleri “Sct Michael og Dragen” i Christiansgade.